Medyczny zespół marzeń, vol 2

Skuteczna komunikacja w opiece zdrowotnej

Komunikacja jest uważana za skuteczną, gdy obie strony, nadawca i odbiorca, nadają przekazywanej wiadomości to samo lub bardzo podobne znaczenie. Komunikację w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej można podzielić na dwa rodzaje:

  • Komunikacja między pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej.
  • Komunikacja między pacjentem (i/lub członkami rodziny) a pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej.

Komunikację w ramach opieki zdrowotnej i społecznej uważamy za skuteczną, gdy odbiorca, pacjent, członek rodziny lub pracownik opieki zdrowotnej i społecznej, jasno rozumie przekaz przekazywany przez nadawcę. Aby tak się stało, przekaz musi być jasny, spójny, przejrzysty, a także przystępny i inkluzywny.

Dlaczego skuteczna komunikacja jest tak ważna?

Ma bezpośredni lub pośredni wpływ na jakość świadczonej opieki zdrowotnej, ogólne samopoczucie pacjenta oraz relacje z pacjentami, członkami rodziny lub współpracownikami. Wiele osób może mieć trudności ze zrozumieniem przekazywanych informacji ze względu na bariery językowe, ograniczoną umiejętność czytania i pisania, warunki fizyczne lub wiek. Osoby dotknięte chorobą są często przytłoczone strachem o własne zdrowie i mogą stać się drażliwe, dlatego potrzebują wsparcia ze strony innych.

Na przestrzeni lat relacje między pacjentami a pracownikami służby zdrowia ewoluowały wraz ze zmianą oczekiwań. W przeszłości pacjenci byli przyzwyczajeni do dogmatycznego i paternalistycznego podejścia pracownika służby zdrowia. Obecnie zwykle zwracają się do swojego pracownika służby zdrowia, aby pomógł im poruszać się po skomplikowanym systemie i oczekują, że komunikacja będzie oparta na wspólnym podejmowaniu decyzji, partnerstwie. Umiejętność komunikowania się z pacjentami i poznawanie dynamiki relacji międzyludzkich jest niezbędna, aby pracownicy służby zdrowia mogli wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie.

Efektywna komunikacja umożliwia:

  • Wymianę jasnych informacji i instrukcji dotyczących potrzeb opieki.
  • Bezpośrednie (lub pośrednie) wsparcie emocjonalne pacjentowi (lub członkom rodziny) lub współpracownikom.
  • Rozwój pozytywnych relacji.

W celu promowania skutecznej komunikacji w placówkach opieki zdrowotnej należy wziąć pod uwagę, że środowisko to może być zwyczajnie i po ludzku źródłem niepokoju i strachu u pacjentów z różnych powodów:

  • obawy o zdrowie i życie.
  • rozłąka z rodziną i codziennymi przyzwyczajeniami 
  • znaczne ograniczenie przestrzeni osobistej i prywatności.
  • bezosobowe i „zimne” otoczenie.

Pacjenci zwykle reagują na to środowisko takim samym zachowaniem, jak w każdej innej sytuacji lęku i stresu, a niektóre osoby, które są bardzo emocjonalne, mogą potrzebować więcej czasu, aby zmniejszyć lęk do akceptowalnego poziomu. Z tych powodów, aby zapewnić skuteczną komunikację, pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej muszą rozwijać kompetencje pozwalające na  rozumienie trudności napotykane przez pacjentów w przystosowaniu się do nowego środowiska i ich wspierać.

Służą temy różne strategie:

  • aktywne słuchanie pacjentów i tworzenie przestrzeni, w której mogą dać upust swoim emocjom.
  • tworzenie atmosfery spokoju  i uspokajanie pacjentów w chwilach strachu.
  • pomaganie pacjentom w utrzymaniu aktywności i ułatwianiu kontaktów z innymi, jeśli ma to zastosowanie, aby zapobiec izolacji.

Wspieranie pacjentów na tym etapie jest kluczem do stworzenia bezpiecznego środowiska, w którym są gotowi zwracać uwagę na każdą formę jasnej komunikacji związanej z ich opieką i tym, co się dla nich robi w placówce.Nam się wydaje, że po prostu komunikujemy się jednak robimy to na różnych poziomach i w różnych formach:

  • Komunikacja werbalna.
  • Komunikacja niewerbalna.
  • Komunikacja pisemna.
  • Komunikacja formalna.

Komunikacja werbalna, jak robić to empatycznie i skutecznie?

 Dobrą praktyką jest:

  • Nawiązanie kontaktu wzrokowego.
  • Stworzenie przestrzeni na pytania i upewnienie się czy przekaz został zrozumiany.
  • Spójność tego co mówimy z mimiką, postawa ciała, gestykulacją
  • Nawiązanie kontaktu wzrokowego na tej samej wysokości, nie z pozycji dominującej.
  • Podejście pozytywne lecz nie entuzjastyczne.
  • Okazanie troski, profesjonalizmu i szacunku przez cały czas.
  • Pamiętanie imienia i nazwiska odbiorcy.

 Konieczne może być:

  1. Mówienie wyraźnie i powoli.
  2. Używanie bardzo krótkich, prostych i konkretnych słów i zwrotów.
  3. Podawanie jednej informacji na raz.
  4. Używanie zdań twierdzących.
  5. Spokojne i nienachalne zachęcenie pacjenta do mówienia.
  6. Uważność na uchwycenie emocji, które wyrażają pacjenci lub członkowie rodziny
  7. Empatia
  8. Unikanie wytykania błędów.
  9. Optymalne dostosowanie się do stylu językowego pacjenta
  10. Skorzystanie z tłumacza, jeśli istnieje bariera językowa.

A co z mową ciała?

Nie należy jej bagatelizować. Według Światowej Organizacji Zdrowia mowa ciała pracowników służby zdrowia ma kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki pacjenci interpretują przekazywane im informacje. Warunki w jakich pacjent się nagle znajduje mogą wywoływać stres i niepokój, dlatego kluczowe znaczenie ma to, aby język pracowników ciała był potwierdzeniem tego co pacjent słyszy z werbalnym, potwierdzał deklaratywne zaufanie, wiarygodność, empatię i pewność.

Także komunikacja pisemna, która jest niezbędna w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej, ma wpływ na relacje z pacjentem, dlatego jej jasność, dokładność i czytelność jest szczególnie ważna. Komunikacja pisemna może zawierać szczegółowe informacje dotyczące np. dawek leków, terminów dostaw czy zmian w dotychczasowym reżimie, skierowana do pacjentów i rodzin powinna być pozbawiona medycznego żargonu, unikać dwuznaczności, zapewnić czytelność treści, zachować formalny charakter. Użycie neutralnych, zrozumiałych słów, wyrażanych w sposób akceptowalny i pełen szacunku. Komunikacja w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej może zawierać poufne informacje, takie jak diagnoza choroby, leczenie lub potrzeby w zakresie opieki. Dlatego fundamentalne znaczenie ma jasne zrozumienie i poszanowanie tego rodzaju informacji. Przykładem formalnej komunikacji w ramach opieki zdrowotnej i społecznej jest mail od lekarza zawierający wyniki badań.

Generalnie stopień sformalizowania, jakiego muszą dochować pracownicy służby zdrowia zależy także od okoliczności. Lekarz omawiający diagnozę z pacjentem i członkami jego rodziny będzie wymagał większego stopnia formalności niż ten stosowany przez pielęgniarkę zachęcającą pacjenta do zjedzenia posiłku.

Ciąg dalszy nastąpi…

Serdeczności

ARz

Szkolenie: PROFESJONALNA OBSŁUGA PACJENTA

zespoły medyczne, kliniki, szpitale, przychodnie publiczne i prywatne

Komunikacja wspierająca pozytywne i profesjonalne relacje w zespole terapeutycznym lekarz – pielęgniarka – recepcja. Empatyczna komunikacja medyk – klient/ pacjent. Empatyczna i asertywna komunikacja recepcja/ rejestracja – klient/ pacjent.

Zapytaj o szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *